ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
2015 GYUD Kesin Olmayan Sözlü Sınav Başarı Listeleri
İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı
İHALE İLANI
Burdur Valiliği 2015 GYUD Sözlü Sınava Alınacak Adayların Dikkatine
Geçmiş Duyurular
SALDA KAYAK MERKEZİ

Salda Kayak Merkezinin alt yapısı ve kayak donatıları kayak severlerin beklentilerine cevap verecek şekilde tamamlandı.  Şimdi ülkemizin her yerinden kayak severleri, muhteşem Salda Gölü manzarası eşliğinde ve çam ormanlarının arasında kayak yapmak üzere Salda’ya bekliyoruz.

Tesisin yapımının gerçekleştirildiği arazi, Batı Akdeniz bölgesinde yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla kullandığı Antalya-Denizli güzergâhındaki Burdur İli Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.  Tesis, Burdur’a toplam 77 km mesafede olup, bu yolun 63 km’si asfalt, 14 km’si ise alt yapı ve genişlik olarak ulaşıma uygun stabilize yol niteliğindedir. Kayak tesisinin ulaşım sorunu bulunmamaktadır.

Kayak alanı, 2.079 metre rakımda bulunan Tınaztepe’nin solunda 2.054 metre zirvesinin kuzey yamaçlarından başlayıp 1.910 metre rakımlı toplanma merkezinde sonlanmaktadır. 

Arazi yapısı, arızasız bir yapıda olup, en alt ve en üst seviyeleri arasında yaklaşık 200 metrelik bir kot farkı ve % 15 civarında bir eğim ile 1.000 – 1.200 metre mesafedeki yamaç uzunluklarına sahiptir.  Bu yapı kayağa yeni başlayanlar ve her derecede kayak yapanlar için çok uygun bir arazi yapısıdır.

En uzunu 1.600 metre en kısası 950 metre olan toplam 5 pistten oluşan kayak merkezindeki teleski tesisinin hat uzunluğu 860 metredir.  Tesiste, pisti kayak yapmaya uygun hale getirecek 2006 model bir adet snow truck   ( kar ezme makinesi ) bulunmaktadır.

Kayak tesislerinin yapıldığı alan,  dünyanın en derin ve en temiz göllerinden biri olan turkuaz renkli Salda Gölüne hakim bir noktada olup, manzara tam bir doğa harikası niteliğindedir.  Genellikle, Aralık ayından itibaren Nisan ayı sonlarına kadar karla kaplı olan tepede 50 – 100 cm civarında kar görmek mümkündür.  Doğal bitki örtüsü ile kaplı olan tepenin arazi yapısı 30 cm kar yağışında bile kayak yapmaya uygun hale gelmektedir.

2 kişilik askılı T tipi self servis Teleski, Kafeterya,  İçmesuyu işleri 16.12.2011 tarihinde tamamlanarak 2012 yılı kış sezonuna yetiştirilmiştir.

Dünyanın en derin gölleri arasında yer alarak yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmedikleri Salda Gölünü hakim bir noktadan kucaklayan Salda Kayak Merkezi, İlimizden ve çevre illerden kış aylarında gelecek kayak severleri ağırlayarak, İlimizi dünyaya tanıtmaya hazırdır.