ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
2015 GYUD Kesin Olmayan Sözlü Sınav Başarı Listeleri
İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı
İHALE İLANI
Burdur Valiliği 2015 GYUD Sözlü Sınava Alınacak Adayların Dikkatine
Geçmiş Duyurular
Kutlu Doğum Haftası Başladı
Burdur Müftülüğü’nce hazırlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda başladı. Hz. Peygamberimizin doğumunun 1441. Yıldönümü sebebiyle Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş tarafından ‘Hz. Peygamber Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku’ konulu konferans verildi. Pazar Cami İmam Hatibi Abdülaziz Kuruoğlu tarafından Kuran-ı Kerim okundu. İslamiyet ve Müslüman kardeşliğini anlatan kısa film izlendi, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’in Kutlu Doğum Haftası mesajı sinevizyon eşliğinde anlatıldı. Törene Vali Süleyman Tapsız, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Burdur Jandarma Komutanı Jan.Alb.Yavuz Özfidan, İl Müftüsü Osman Artan, daire Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Osman Artan başta Vali Süleyman Tapsız olmak üzere protokol mensuplarına gül takdim etti. Açılış konuşmasını yapan Artan; “1989 yılından itibaren kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nın 2012 yılı teması ‘ Hazreti Peygamber (SAV) Kardeşlik Hukuku ve Kardeşlik Ahlakı’dır. Biz kardeşliğin en güzelini ondan öğrendik. Sevgili peygamberimizi bize kardeşliğin bir söylem olmadığını, bir yaşam biçimi olduğunu öğretti. Yüce Dinimizin öngördüğü kardeşlik mezhep, ırk, dil, bölge kardeşliği değildir. Bizim kardeşliğimiz yüce değerler ve yüksek idealler etrafında oluşan bir kardeşliktir.  Yüce Rabbimizin ifadesiyle ‘Müminler ancak kardeştirler.’Müftülüğümüz bu hafta vesilesi ile ihmal ettiğimiz kardeşlik hukuku ve ahlakını yeniden hatırlatması, örselenen kardeşlik duygularımızı tamir edebilmek, yeni farkındalık oluşturmak üzere ilimizde ve ilçelerimizde birçok kültürel etkinlikler hazırladı.”. dedi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a ait ‘Bir Gece’ isimli şiiri okuyan Vali Süleyman Tapsız şöyle konuştu; “Milletleri millet yapan yüksek değerler vardır, sevgiler vardır, sevdalar vardır. Bizim milletimizi de millet yapan çok yüksek sevgiler, sevdalar. Bizim milletimizin en büyük sevdası şüphesiz ki, iman sevgisidir. Bizim mayamızda Hz. Muhammed Mustafa’nın sevgisi var. Hz. Peygamberimizin vefatından sonra bütün milletler ona olan aşkını, sevdasını ortaya koymak için şiirler, kasideler, ilahiler yazıp edebiyat yaptılar, bizim edebiyatımızda peygamber sevgisi çok daha farklı algılanmıştır. Bizim sevgi merkezli bir peygamberimiz var, Mevlana’dan Yunus’a, Mehmet Akif’ten Necip Fazıl’a kadar bütün şairlerimiz ilhamını Hz. Peygamberimizden almıştır. İçinde Hz. Peygamberimizin İlhami olmayan hiçbir şair, büyük şair olamamıştır.” Dedi.

Vali Tapsız sözlerini şöyle sürdürdü, “Bugün alemlere rahmet olan Hz. Peygamberimizin doğumunu kutluyoruz. Tüm dünyanın, insanlığın O ışıktan, rahmetten istifade ettiği bir doğum, sıradan bir doğum değildir, ‘İslam, rahmet, din, Müslüman’ demek her işine ‘Allah’ın rahman ve rahim ismi şeriflerini hayat kuran insan’ demektir. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘Bir Gece isimli şiirinde  Hz. Peygamberimizin kutlu doğumunu şöyle anlatıyor: ‘On dört asır evvel yine bir böyle geceydi, Kumdan ayın on dördü, bir öksüz çıkıverdi! Lakin o ne hüsrandı ki hissetmedi gözler;  Hâlbuki kaç bin senedir bekleşmedilerdi! Nereden görecekler göremezlerdi tabii; Bir kerre zuhur ettiği çöl en sapa yerdi;  Bir kerre de ma'mure-i dünya o zamanlar,  Buhranlar içindeydi bugünden de beterdi.’ Rahmet peygamberi işte böyle bir dünyayı, rahmetin, merhametin, şefkatin hüküm sürdüğü bir dünya haline getirdi’ O böyle bir dünyaya sevgi, merhamet ve şefkat getirdi’

Töreni’nin ardından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş  ‘Hz. Peygamber Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku’ konulu konferans verdi. Konuşmasına Mehmet Akif’in ‘İmandır o cevher ki İlahi ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek sinede yüktür!’ sözleriyle başlayan Dr. Keleş: “Mehmet Akif’in memleketinde, adını taşıyan üniversitede bulunmaktan mutluluk duyuyorum.  İmana sahip olan bir mümin ahirette kurtuluşa sahiptir. Cenab-ı Hakkın adının anıldığı Hz. Peygamberimizin hadisi şeriflerinin okunduğu anlatıldığı yerlere melekler iner, bir Hadis-i Şerif’te Peygamber Efendimizin dediği gibi burada dinlenen Kuran-ı Kerim, şahit olduğumuz konuşmalar, Allah’ın rahmetini bereketini kuşatmaktadır, sizler burada meleklerin içindesiniz. Burada en çok sevindiğim husus validen rektörümüze, daire amirlerimize ve bütün Burdurlu kardeşlerime bu güzelliği, İslam kardeşliğini canlı bir şekilde gösterdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.


Konferans bitiminde Vali Tapsız, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş’e çiçek ve bakır işleme tablo takdim etti. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ise Hz. Peygemberimize şiir yazan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Şerife Uçkun’a hediyesini verdi. Kutlu Doğum Haftası Kutlama Etkinliği, Tashihi Huruf Kursiyerlerinin İlahi Konseri ile sona erdi.

Eklenme Tarihi : 18 Nisan 2012
Bu yazı 1058 kez okundu.
Haber ile İlgili Resimler :

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter   Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Diğer Haberler
Erasmus Plus Programı tanıtım toplantısı Isparta'da yapıldı 27 Kasım 2015
İl Jandarma Komutanlığı tarafından Şehit ve Gazi ailelerine yemek 27 Kasım 2015
Çevre İlçe Kaymakamlarından Vali Kürklü'ye ziyaret 25 Kasım 2015
"Okudukça Değerleniyoruz" projesi hayata geçiyor 25 Kasım 2015
Vali Kürklü, öğretmenler ile bir araya geldi 24 Kasım 2015
MAKÜ'de Öğretmenler Gününe özel kutlama 24 Kasım 2015
Öğretmenler Günü coşkulu geçti 24 Kasım 2015
Vali Hasan Kürklü'nün Öğretmenler Günü Mesajı 23 Kasım 2015
Çinli Yöneticilerden Burdur ziyareti 20 Kasım 2015
"Eğitim Kenti Burdur'da Satranç Hamlesi" 16 Kasım 2015
Haber Arşivi