ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
2015 GYUD Kesin Olmayan Sözlü Sınav Başarı Listeleri
İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı
İHALE İLANI
Burdur Valiliği 2015 GYUD Sözlü Sınava Alınacak Adayların Dikkatine
Geçmiş Duyurular
Burdur Müzesi Karikatür Yarışması Ödülleri Dağıtıldı

18–24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Burdur Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen “26. Eski Eser-Müze ve İnsan İlişkileri” konulu Karikatür Yarışması’nın ödülleri Sayın Valimiz Süleyman Tapsız, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, daire müdürleri ve davetlilerin katıldığı törenle dağıtıldı.
Müze Konferans Salonunda düzenlenen törende Türk Müzeciliğinin 2 asra yakın geçmişi olduğuna dikkat çeken Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci; “Anadolu coğrafyasının hemen her karışında geçmiş dönemlerin izlerini görmek mümkündür. Bu kültür birikiminin sahipleri olarak bizler bunları tanıtmak, korumak ve yaşatmak asli görevimiz olmalıdır. Türkiye’de sadece Burdur Müze Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eski Eser- Müze ve İnsan İlişkileri”  konulu karikatür yarışmasına 64 profesyonel karikatürist 137 eseriyle  birbirinden anlamlı, düzeyli mesajlar iletmenin coşkusunu yaşadılar. Bu yıl 26’cısını düzenlediğimiz yarışmaya şimdiye kadar 500’ün üzerinde karikatür çizeri, 2 bin 500’lere varan eserleri ile  Sagalassos, Kibyra gibi çok önemli arkeolojik potansiyele sahip olan ilimize çok zengin bir karikatür koleksiyonu kazandırmıştır.” diye konuştu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; “Türkiye’miz adeta, görmeye gezmeye değer tarihi ve arkeolojik birikime sahip bir açık hava müzesidir. İlimizin Hacılar, Kuruçay, Höyücek Höyük, Sagalassos, Kibyra, Kremna antik kentleri ve diğer kazılardan elde edilen buluntularını, 2008 yılında “Gezilip görülmeye değer müze ödülünü” alan müzemizde görebilirsiniz. Müzeler arkeolojik çalışmalar sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilendiği bugünün insanı ile geçmişin medeniyetini buluşturan yerlerdir.” dedi.
Müzelerin var oluşundan bu güne insanoğlunun Dünya üzerindeki mevcudiyetinin somut bir belgesi olan tarihi, bilimsel, kültürel, sanatsal eserlerin korunduğu ve aynı zamanda sergilendiği, tanınması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için özel çaba sarf edilen özel mekânlar olduğunu vurgulayan Sayın Valimiz Süleyman Tapsız; “Biz binlerce yıllık tarihimiz ile Doğu ile Batı arasında bir köprü oluşturmuş, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve her tarafından tarihi eser fışkıran ören yerlerinin bulunduğu özel bir yurda sahibiz.
Biz, müzelere karşı ilginin çok az olduğu, müzelerin neredeyse bir depo şeklinde kullanıldığı, eserlerin üst üste yığıldığı ve ilgisizliğin diz boyu olduğu zamanlar yaşadık. Ama son zamanlarda müzelere karşı büyük bir ilgi var. İlimiz tarihi ve kültürel eserlerine sahip çıkmış ve onların gün ışığına çıkarılmasını sağlamıştır. Bu eserlerin korunması, ayağa kaldırılması, tanınması ve tanıtılıp gelecek kuşaklara aktarılması için bütün hemşerilerimizin el birliği ile çalışması, gayret etmesi, müzeleri öncelikle kendilerinin gezmesi daha sonra çocuklarına buraları gezdirerek tanıtmasını arzu ediyoruz.” dedi.
Konuşmalardan sonra, Burdur Müzesi’nin düzenlediği “26.Eski Eser-Müze ve İnsan İlişkileri” konulu Karikatür Yarışması’nda birinci olan İstanbul’dan Mahmut Akgün, ikinci olan Bursa’dan Mehmet Kahraman, üçüncü olan İzmir’den Cemalettin Güzeloğlu, Mansiyon Bursa’dan Hamide Kaygısız,  İl Özel İdaresi Özel Ödülüne layık görülen Halit Kurtulmuş Aytoslu, Ressam İliçin Çetiner Özel Ödülüne layık görülen İzmir’den Mustafa Yıldız, Burdur Belediyesi Özel Ödülüne layık görülen İstanbul’dan Kemal Özyurt ve Mimarlar Odası Burdur Temsilcili Özel Ödülüne layık görülen Antalya’dan Kürşat Zaman’a ödülleri Sayın Valimiz Süleyman Tapsız ve protokol üyeleri tarafından verildi.  Ayrıca dereceye giren yarışmacılara Burdur Valiliği tarafından “2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı” anısına bastırılan Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinin bulunduğu kitap seti hediye edildi.

Programın sonunda da yarışmaya katılan karikatürsülerin eserlerinin yer aldığı sergi açılışının yapılmasının ardından Sayın Valimiz Süleyman Tapsız ve beraberindekiler sergiyi gezerek, karikatürleri incelediler.

Eklenme Tarihi : 18 Mayıs 2011
Bu yazı 1881 kez okundu.
Haber ile İlgili Resimler :

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter   Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Diğer Haberler
BAKA Yönetim Kurulu Eğirdir'de toplandı 30 Kasım 2015
Erasmus Plus Programı tanıtım toplantısı Isparta'da yapıldı 27 Kasım 2015
İl Jandarma Komutanlığı tarafından Şehit ve Gazi ailelerine yemek 27 Kasım 2015
Çevre İlçe Kaymakamlarından Vali Kürklü'ye ziyaret 25 Kasım 2015
"Okudukça Değerleniyoruz" projesi hayata geçiyor 25 Kasım 2015
Vali Kürklü, öğretmenler ile bir araya geldi 24 Kasım 2015
MAKÜ'de Öğretmenler Gününe özel kutlama 24 Kasım 2015
Öğretmenler Günü coşkulu geçti 24 Kasım 2015
Vali Hasan Kürklü'nün Öğretmenler Günü Mesajı 23 Kasım 2015
Çinli Yöneticilerden Burdur ziyareti 20 Kasım 2015
Haber Arşivi