ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
Burdur İli Gelişim ve Değişim Fırsatları Çalıştayı Anketi
İHALE İLANI
GYUD Sınavı - Kesin Olmayan Asil ve Yedek Başarı Listeleri
GYUD Sınavı - İlan Edilen Kadroların Dağılımını Gösteren Liste ve Atamaya Esas Görev Yeri Tercih Formu
Geçmiş Duyurular
Batı Akdeniz Doğa Bilimleri Sempozyumu
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi(MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi uluslararası katılımlı doğa bilimleri sempozyumu düzenledi. 3 gün sürecek Batı Akdeniz Doğa Bilimleri Sempozyumu’nun açılış töreninde konuşan Vali Süleyman Tapsız, Burdur’u ‘Yeşil ile mavinin kucaklaştığı, tarihin derinliklerinden aldığı eşsiz güzellikleriyle insanlara huzur veren ve bin bir doğa güzellikleri ile bezenmiş bir şehir’ olarak nitelendirdi.
MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda sempozyumun açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda üniversitenin tanıtım filmi izlendi. Mini konser ile devam eden programda konuşan Vali Süleyman Tapsız, sözlerine sempozyumun verimli ve başarılı geçmesini, Burdur’a, bölgeye ve Türkiye’ye faydalar getirmesini dileyerek başladı. Burdur’un Batı Akdeniz’de, Teke Yöresinin merkezinde, tarihi birikimini, kültürünü ve folklorik özelliklerini koruyan, güler yüzlü, sıcak ve misafirperver insanları, gölleri, gülleri ve yaylaları ile tanınan doğal güzelliklerin buluşma noktası olarak tanımlayan Vali Tapsız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşil ile mavinin kucaklaştığı, tarihin derinliklerinden aldığı eşsiz güzellikleriyle, insanlara huzur veren ve bin bir doğa güzellikleri ile bezenmiş bir şehirdir Burdur’umuz. Bunun yanında, çok çeşitli yeraltı ve yerüstü zenginliklerine, aynı zamanda 9 bin yıllık antik tarihin derinliklerine uzanan Burdur; bin yıllık Türk tarihinin kollarında yaşayan, yolların kavşağında, huzurlu, eğitimde şampiyon, üniversite yapılanmasında azimli, sanayileşmeye kararlı ve hızla modernleşen, şirin bir şehirdir. Burdur, Türkiye’nin en güvenli, sosyal dokusu en gelişmiş şehirlerinden biridir. Şüphesiz ki her ilin kendine has şartları vardır. Kimi illerimiz turizmde, kimi illerimiz cazip yatırım imkânlarında, kimi illerimiz çok büyük kültürel zenginliğiyle öne çıkıyor. Bazı illerimiz terörle maalesef daha çok anılıyor. İşsizlik, bazı illerimizde çok daha büyük bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Burdur; tarihiyle, doğal güzellikleriyle, eğitimli insanlarıyla, tarım ve hayvancılığıyla, sanayisiyle ve ticaretiyle ön plana çıkmaktadır. Bugün Burdur; kültürel, ekonomik ve ticari yönden, bölgesinin cazibe merkezi olmaya aday bir ildir.”
“Alınan kararlar takip edilmeli”
Vali Tapsız, sempozyum yapmak kadar burada alınan kararların takip edilmesinin de çok önemli olduğunu belirtti. Tapsız, “Başta eğitim, sağlık, tarım ve kırsal kalkınma, kültür ve turizm olmak üzere bütün alanlarda yürütülen program ve faaliyetlerin başarısı için, biz yöneticiler ve akademisyenlerin işbirliği çok büyük önem taşımaktadır. Şunu unutmayalım ki, alınan kararlar titizlikle takip edilmediği süre içerisinde, onların çoğu neticeye ulaşmaz. Dolayısıyla yönetimde, özellikle de kamu yönetimindeki biraz vurdumduymazlığı düşündüğümüzde; takip, her şeyin başında gelmektedir. Başarının başında gelen birinci unsur da takiptir. Bu nedenle, sempozyumun sonucunda alınan kararların takibinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim. Bu ve benzeri çalışmaların, Burdur’u, hem ülke içinde, hem de dışarıda hak ettiği konuma ulaştıracağına inanıyorum. Sempozyumun faydalı olması dileğiyle, düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
‘Burdur Gölü için feryadımızı duysunlar’
Burdur Belediye Başkanı Akkaya, 50 senedir Burdur’da yaşayan biri olarak Burdur Gölü’nün bugünkü durumunu içler acısı diye nitelendirdiğini söyledi. Burdur Gölü’nün kirlenmesinin önüne geçildiğini dile getiren Akkaya, “Burdur gölünü kirleten bir unsur kalmadı. Ama Burdur Gölü çekiliyor. Burdur Gölü ‘imdat’ diyor. Sadece Burdur olarak Burdur Gölü’nü kurtarmaya bizim gücümüz yetmez. Gerek Türkiye çapında gerekse uluslararası düzeyde mutlaka Burdur Gölü’nün kurtarılması için bir emek ve çaba gerekiyor. Feryadımızı duysunlar. Gelin hep beraber nasıl yapacaksak, nasıl edeceksek şu gölümüzü kurtaralım” diye konuştu.
MAKÜ Rektörü Prof. Gökay Yıldız ise kentin ve yakın çevresinin kültürel ve doğal kaynaklarıyla ilgili sorunlarının tartışılıp çözüm yollarının aranacağı sempozyuma ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadığını söyledi. Burdur ve çevresinin dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olduğunu dile getiren Yıldız, “İnsanlık tarihinde ilk sosyal örgütlenmenin ve ilk ticari etkinliklerin gerçekleştiği merkezlerden biri olan Burdur, son dönemlerde seramik, dokumacılık gibi alanlarda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Üniversitemiz sadece bilim alanında değil sanatsal ve kültürel alanda da birçok başarıya imza atmıştır. Adeta bir arkeoloji laboratuarı olan şehrimiz ve çevresinde, Kibyra Antik Kenti’ni üniversitemiz gün ışığına çıkarmaktadır. Ben böylesine önemli bir sempozyuma Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden, ayrıca Belçika ve Romanya’dan gelen değerli bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.
Çeşitli oturumlar halinde çeşitli konuların ele alınacağı sempozyumun sonunda Kibyra Antik Kenti gezilecek.
Eklenme Tarihi : 04 Kasım 2010
Bu yazı 1389 kez okundu.
Haber ile İlgili Resimler :

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter   Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Diğer Haberler
Burdur Valiliği Basın Açıklaması (6 Ekim 2015) 06 Ekim 2015
Vali Hasan Kürklü, Isparta'da Mü Dürüm'ün açılışına katıldı 01 Ekim 2015
"Sağlıklı Beslen, Hareketli Yaşa, Mutlu Ol" 01 Ekim 2015
Hayırsever İş adamı Abdi Özeren son yolculuğuna uğurlandı 30 Eylül 2015
Vali Hasan Kürklü, personeli ile bayramlaştı 28 Eylül 2015
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı başladı 28 Eylül 2015
Protokol Halkla bayramlaştı 24 Eylül 2015
Şehit Uzman Çavuş Hakan Aktürk'ün ismi sonsuza dek yaşayacak 23 Eylül 2015
"Gazilik onuruna erişen kahramanların şeref günü" 19 Eylül 2015
Vali Hasan Kürklü'nün Kurban Bayramı Mesajı 18 Eylül 2015
Haber Arşivi