ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
2015 GYUD Kesin Olmayan Sözlü Sınav Başarı Listeleri
İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı
İHALE İLANI
Burdur Valiliği 2015 GYUD Sözlü Sınava Alınacak Adayların Dikkatine
Geçmiş Duyurular
Başkent' te Burdur Rüzgarı
          Başkent Ankara’da 20-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Burdur Tanıtım Günleri muhteşem bir törenle açıldı.
 
Teke Yöresi’nin folkloru başta olmak üzere ilimizin değerlerinin  aktarıldığı programa, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sarı, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik,CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Belçika Büyükelçisi Pol De Witte, Devlet Eski Bakanı Mustafa Çiloğlu, Burdur Eski Milletvekili Yusuf Ekinci,  ilimizdeki Daire Müdürleri,  Sivil Toplum kuruluşlarının  temsilcileri, Ankaralılar ve Burdurlular katıldı.
 
Ankara’da Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen Burdur Tanıtım Günleri açılış töreni konuşmalarla başladı. Burdur’un doğal zenginliklerini, kültürel mekanlarını, eğitim kalitesini anlatan Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya: ‘ Batı Akdeniz Bölgesi’nin binlerce yıllık tarihi ve kültürel zenginliğini bağrında taşıyan Burdur, bu cennet topraklarda doğa ve tarihin eşsiz uyumu ile güzellikler sergilemektedir. Tadına doyum olmaz sebzeleri, meyveleri, ölümsüz kara sevdalara söylenen türkülerin nakşedildiği kilimleri, masal diyarı Burdur’un her bir köşesi keşfedilmeyi bekleyen bir cennettir. Şehirlerin şahıdır Burdur, hani yanı başınızda olan ancak yeterince keşfedemediğimiz bir şehirdir Burdur, Neolitik dönemden, Selçuklu Dönemi, Osmanlı Dönemi’nin sivil tarihi ile 9 bin yıllık insanlık tarihini taşımaktadır. Burdur kenti sivil mimarlık eserleriyle zenginliğini 9 bin yıldır gösteriyor.   Burdur kültürel faaliyetlerinden yanı sıra  yüzde 98’lik okuma oranı ile eğitimde lider bir kenttir. Bir ilim ve irfan kenti olan Burdur’un eğitim kalitesi Burdur Milletvekilimiz ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un isminin verildiği bir üniversite ile taçlandırılmıştır. Burdur Tanıtım Günleri’nin hayırlı olmasını diliyor, İlimizin tanıtımına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum’ şeklinde konuştu.
 
                Ankara’da 20-23 Eylül 2012 tarihleri arasında dört  gün sürecek olan Burdur Tanıtım Günleri’ne tüm vatandaşları davet eden ilimiz Valisi Nurettin Yılmaz: ‘Tanıtım günleri Burdur’un ihtiyacı olan bir gündür. Ankara’ya Burdur’u getirdik. Teke Yöresi’nden güller, göler, gönüller yöresinden sevgi ve muhabbetimizi getirdik. İnşallah burada gördüklerinizin çok daha fazlası Burdur’da var. Katılımınız için teşekkür ediyorum. Üç –dört gün boyunca buradayız, tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz’ diye konuştu.
 
Vali  Yılmaz’dan sonra söz alan Bakan Eroğlu, Burdur’a olan sevgisini yineleyerek  ‘ Ankara’da çok güzel bir tanıtım amaçladı Burdur. Burdur’u yerinde görmek lazım, o kadar güzel bir il ki, ilk defa isim verirken ‘Burada da dur’ denilmiş, Burdur’un fahri hemşerisi olmaktan gurur duyuyorum. Herşeyi ile muhteşem bir il, gölüyle, ormanıyla, suyuyla çok güzel bir ildir. Özellikle Burdur’a gitmek gerek, artık bölünmüş yollar var, herkesi Burdur’a görmeye davet ediyorum. ‘Hadi gali Burdur’a gidelim’ diyorum. Burdur’u çok seviyorum, çok daha iyi tanıtmamız lazım, yurtdışına gidenlere ‘Önce Türkiye’deki güzellikleri görün’ diyorum, Biz Burdur’da ilk defa Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nü kurduk. Burdur’da şimdiye kadar pek çok yatırıma yaptık, Burdur’un fahri hemşerisi olarak Burdur’daki yatırımlar konusunda elimden gelen çabayı gösteriyorum. Burdur’da yıllarca bitmeyen barajları bitirdik Karaçal Barajı, Onaç ve Onaç 2 Barajı’nı bitirdik.  Bozuk ormanları ihya ediyoruz. 27 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bölünmüş yollar, hastaneler konusunda önemli adımlar atıldı ve en önemlisi bir üniversite kuruldu.  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, ilim ve irfan merkezi olan Burdur’un eğitimdeki kalitesini arttıracaktır. Ben MAKÜ İstiklal Kampüsü’nü görünce hayran kaldım.  Burdur beş yıldızlı bir şehir haline geldi. Belediye başkanımıza milletvekillerine teşekkür ediyorum, büyük alaka gösteriyorlar, Burdur Katı Atık Tesisleri gibi yatırımlar olsun, kent yapısını yenilemesi ile alt yapısı yenilenmiş, tarihi mekanlar ihya edilmiş, beş yıldızlı bir şehirdir. Ankara günleri Burdur’un güzelliklerinin tanıtılması için bir fırsattır. Burdurlu milletvekillerinden basın mensuplarını Burdur’a davet etmelerini tavsiye ederim. Burdur’u seviyoruz inşallah Burdur yıldızı parlak bir şehir,  böyle bir tanıtım günlerini tertip ettiğini için herkese gönülden teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun’ şeklinde konuştu.  
 
                Açılış konuşmalarından sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başta olmak üzere Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Ak parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Hasan Hami Yıldırım, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ve Burdur Protokolü açılış kurdelesini kesti.
 
ANKARA’DA TANITIM ATAĞI
 
Burdur Tanıtım Günleri Açılış Töreni’nin devamına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de, Orman Bakanı Eroğlu’na eşlik etti.  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Burdurlu firmaların sunum yaptığı stantları gezdi.   Bakan Eroğlu ve Bakan Eker,  gezide meşhur Burdur Ceviz Ezmesi, Ceviz Helvası,  Bucak Salebi’nin tadına baktı. Firmalar tarafından Bakanlara Burdur’da üretilen ürünler hediye edildi. Bakanlar ayrıca MAKÜ Akademik Oda Orkestrası’nın halk müziği dinletisini de dinleme imkanı buldu.
 
BAŞKENTTE  TEKE  YÖRESİ RÜZGARI
               
Burdur Tanıtım Günleri Açılış Töreni’nde Teke Yöresi’nin folkloru de aktarıldı, Teke yöresi kültüründen çeşitli kesitler aktarıldı. Burdur’un yöresel çalgıları sipsi ve kabak kemane dinletisi büyük ilgi gördü.  Ahşap yakma, Alaca dokumaları gibi sergileri  gezildi. 
Eklenme Tarihi : 20 Eylül 2012
Bu yazı 1210 kez okundu.
Haber ile İlgili Resimler :

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter   Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Diğer Haberler
BAKA Yönetim Kurulu Eğirdir'de toplandı 30 Kasım 2015
Erasmus Plus Programı tanıtım toplantısı Isparta'da yapıldı 27 Kasım 2015
İl Jandarma Komutanlığı tarafından Şehit ve Gazi ailelerine yemek 27 Kasım 2015
Çevre İlçe Kaymakamlarından Vali Kürklü'ye ziyaret 25 Kasım 2015
"Okudukça Değerleniyoruz" projesi hayata geçiyor 25 Kasım 2015
Vali Kürklü, öğretmenler ile bir araya geldi 24 Kasım 2015
MAKÜ'de Öğretmenler Gününe özel kutlama 24 Kasım 2015
Öğretmenler Günü coşkulu geçti 24 Kasım 2015
Vali Hasan Kürklü'nün Öğretmenler Günü Mesajı 23 Kasım 2015
Çinli Yöneticilerden Burdur ziyareti 20 Kasım 2015
Haber Arşivi