ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
2015 GYUD Kesin Olmayan Sözlü Sınav Başarı Listeleri
İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı
İHALE İLANI
Burdur Valiliği 2015 GYUD Sözlü Sınava Alınacak Adayların Dikkatine
Geçmiş Duyurular
BURDUR MÜZESİ

Burdur günümüzde Antalya, Muğla, Denizli, Afyon ve Isparta illeriyle çevrili   olup, antikçağda İsavria, Lykonia ile doğudan, Pamphylia ile güneyden, Likya ve   Karia ile batıdan Firigya ve Galatia ilede kuzeyden çevrili Pisidia antik   coğrafyasında bulunmaktadır.               

Burdur'un tarih   öncesi (Prehistorik) geçmişi paleolitik çağlara kadar uzanmaktadır. Daha sonra   sırasıyla Neolitik (8000 - 5500), Kalkolitik (5500 - 3200) çağlara ait somut   buluntular hacılar ve Kuruçay kazıları ile ortaya çıkmıştır.              

İşte böylesine zengin   bir prehistorik ve klasik çağlar arkeolojisine sahip Burdur, 1950'li yılların   ortasında bir müze oluşturma çabasına girmiş; 1957 - 1960 yılları arasında dört   sezon arkeolojik kazılar yapılan Hacılar Höyük ile bütün dünyanın dikkatini   üzerine çekmiştir. Bu girişimlerin sonucunda Burdur Müzesi 1963 yılında resmen   kurulmuş oldu. 12 Haziran 1969 yılında Müzenin bulunduğu yerde Şeyh Mustafa veya   Küçük Şeyh Bulgurzade Ağa Medresesinin Kütüphanesi olarak kullanılan, Hicri 1239   tarihli Necipefendi Kütüphanesi ve çevresinde yeni oluşturulan yapılarda, Burdur   Müzesi insanlığın ve bilim dünyasının hizmetine açılmıştır. Zengin bir   arkeolojik potansiyele sahip olan ilimiz kısa bir zaman içerisinde Müzesini   geliştirerek Ülkemizdeki sayılı müzeler içerisinde belli bir yere gelmiş   olmasına rağmen yerleşim yeri ve sergileme imkanının yetersizliği görülmüş ve   1992 yılında müzenin batı kısmı kamulaştırılarak müzeye dahil edilmiştir. Alan   olarak genişleyen müze günün gereksinimine uygun olarak yeni teşhir salonları ve   eski eser depoları yapımına 9 Haziran 2001'de Dönemin Kültür Bakanı Sayın   İstamiyan TALAY tarafından temeli atılarak başlanmış ve 6 yıl süren revizyon çalışmaları sonunda yine önemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın ATİLA KOÇ tarafından 7 Temmuz 2006 tarihinde kapılarını ziyaretçilere ve bilim dünyasına   açmıştır.                 

12 Mart 2010 Cuma günü ilimize gelen Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL'ün Burdur   programının son durağında Burdur Arkeoloji Müzesi yer aldı.

2007 - 2008   yılları kazı çalışmaları sonucunda, bulunduğu günden bu yana dünya arkeolojisinin   ilgi odağı haline gelerek adından söz ettiren Hadrian ve Marcus Aurelisu'a ait   heykel ve heykel parçaları müzemizin içerisinde hazırlanan özel bir bölümde   Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL'ün müzemizi onurlandırması ile ilk kez   ziyaretçilere ve bilim dünyasının ziyaretine açıldı                

 

Burdur Müze Müdürlüğü Web Sayfası için TIKLAYINIZ.