ANA SAYFA BURDUR MÜZESİ SAGALASSOS KİBYRA İNSUYU MAĞARASI BURDUR GÖLÜ SALDA GÖLÜ TARİHİ KONAKLAR
    
DUYURULAR
2015 GYUD Kesin Olmayan Sözlü Sınav Başarı Listeleri
İş Gücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı
İHALE İLANI
Burdur Valiliği 2015 GYUD Sözlü Sınava Alınacak Adayların Dikkatine
Geçmiş Duyurular
BURDUR GÖLÜ

Söğüt Dağı ile Suludere-Yayladağ kütleleri arasında kuzeydoğu-güneybatı doğrutusunda uzanan, oluk şeklindeki tektonik çüküntünün sularla dolması ile oluşan Burdur Gölü, dünyada nesli azalmakta olan Dikkuyruk Ördeklerinin dünya populasyonunun, yaklaşık yüzde 75’inin kışladığı ve sayıları 11.000’e ulaşan fauna varlığı ile uluslararası kriterlere sahip bir sulak alandır. Özellikle gölün kuzeyinde ve doğusunda yoğunlaşan kuş populasyonu, kuş gözlemcisi doğa tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

Burdur Gölü’nün güneybatı yönünde yer alan, ‘Burdur Gölü Su Kuşları Yaban Hayatı Koruma Sahası’; Flamingo, Tepeli Pakta, Kuğu, Angıt, Sakarmeke gibi tespit edilebilen 85 kuş türü varlığı ile ‘Ornitoloji Turizmi’ kapsamında , Kuş Gözlemciliği’ne (Bird Observation) ve peyzaj özelliklerine son derece elverişli bir konuma sahiptir.

Bugün turizm açısından değerlendirilememekte olan Burdur Gölü, daha 25-30 yıl önce plaj olarak, sağlık turizmi olarak kullanılmaktaydı. Bugün çok daha geniş bir turizm kaynağı olarak kullanılabilir. Son birkaç yıldır yeniden plaj, sağlık turizmi ve yelken sporları turizmi olarak kullanılmak üzere adımlar atılmaktadır.

Yapılan araştırmalar, Burdur Gölü’nün besin maddeleri yönünden çok zengin olmadığını göstermektedir. Buna karşın göl, 100’e yakın kuş türüne ve yaklaşık olarak 300 bine yakın su kuşuna ve özellikle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Dikkuyruk ördeklerinin yüzde 70’ine ev sahipliği yapmaktadır.